Utbildningar och seminariestöd

Vi har ett brett utbildningspaket främst riktat mot beställare och arkitekter som arbetar med murade och putsade fasader. Vi går igenom hur man som beställare, fastighetsägare, arkitekt, konsult eller entreprenör skall tänka både inför en nyproduktion eller renoveringar med tegel och puts. Vi kommer gärna ut till era kontor för att hålla antingen kortare 1-timmes utbildningar eller halv/heldags utbildningar.

FÖRELÄSNINGAR

Cirkulärt murat och putsat byggande

Vi presenterar en väg från det linjära till det cirkulära murade och putsade byggandet. Du får med dig en översikt vilka verktyg som idag finns för att stödja den cirkulära omställningen inom det murade och putsade byggandte. Tid ca 1-1.5 timme

Obränd lera

Lera har under de senaste decennierna återvänt som ett relevant byggmaterial inom hållbart byggande. Materialets unika egenskaper – särskilt dess förmåga att buffra fukt, reglera inomhusklimat och bidra till brandsäkerhet – har fått ökad uppmärksamhet i såväl forskning som praktisk arkitektur. Lär dig mer om materialet och hur det kan användas tillsammans med oss. Tid ca 45 minuter

Återbruk av fasadtegel

Ett tillfälle för att på djupet förstå hur vårt återbrukade tegel tas fram. Vi presenterar vår process från rivning till en CE-märkt produkt redo att användas ute i nya projekt.
Tid ca 45 minuter

Bevara & renovera, transformera

Nyckeln till ett hållbart cirkulärt byggande kretsar kring att bevara det redan byggda. Här visar vi hur man som fastighetsägare kan arbeta för att förlänga livslängden på äldre tegel- och putsfasader. VI går igenom hur vi arbetar med vår fasadprojektering och hur vårt fasadprotokoll underlättar framtida renovering och underhåll av fasaderna.
Tid ca 45 minuter

Kurserna ovan håller vi gärna ute på plats i era lokaler eller så är ni även såklart välkomna till oss. Ta kontakt med våra lokala projektsäljare för att boka upp oss.

PROVA PÅ ATT MURA MED ÅTERBRUKAT TEGEL OCH PUTSA MED LERA

Vi bjuder in till en dag där du får lära känna oss, testa på våra material och
se hur vi jobbar.
Vi börjar med en kort genomgång om vad vi gör – sen blir det praktiskt! Du får prova på att mura med återbrukat tegel, putsa med kalk och lera, och kika in i
hur vi renoverar på ett hållbart sätt.

Inga förkunskaper behövs – bara nyfikenhet!

Ta med dina kollegor och få både unik kunskap och härlig gemenskap.
Dessa tillfällen bokas via våra regionala projektsäljare i mån av tid.  

SEMINARIESTÖD

Vi deltar gärna i era seminarier och events där ni behöver en röst om

Hur man bygger upp en fungerande verksamhet med cirkulär affärsmodell. Sen 2020 arbetar Brukspecialisten efter en helt cirkulära affärsmodell som lyckats växa i både omsättning och lönsamhet en i en lågkonjunktur

Vad behövs för att skala upp och lyckas med återbruk . Återbrukat tegel är det första storskaliga återbrukade byggmaterialet där vi kan dela med oss av våra erfarenheter.

Leran som möjliggörare.  Det finns stora fördelar med biobaserade material för att fortsatt kunna bygga nytt, men utmaningar finns med brand, fukt och tyngd. Här är obränd lera en möjliggörare som i kombination med trä, halm, hampa mfl ger fina synergier.