Lera
Reclay lerbruk
Reclay är vår egen serie svensktillverkade lerbruk för invändiga väggar och tak samt murning – utvecklad för att kombinera lerans naturliga egenskaper med ett mer cirkulärt sätt att bygga.
Svenska lerbruk
Lera är ett av våra äldsta byggmaterial, men samtidigt ett material med egenskaper som passar väl in i framtidens byggande. Den behöver inte brännas för att fungera som bindemedel, har mycket låg klimatpåverkan och bidrar genom sin förmåga att ta upp och avge fukt till ett jämnare inomhusklimat.
Med Reclay tar vi nästa steg och utvecklar helt svenska lerbruk som endast innehåller svensk obränd lera och sand. Resultatet är lerbruk där både råvarorna och materialets möjlighet till framtida återanvändning står i centrum.
Reclay lerputs finns som Base 0–4 mm och Fine 0–1 mm. Produkterna används tillsammans för att bygga upp ett komplett invändigt putssystem – från grundputs till färdig yta eller där Base 0-4 fungerar som murbruk.
Två produkter - ett komplett putssystem
Reclay Base 0–4 mm är den grövre grund- och utstockningsputsen. Den används för att bygga upp putsskiktet, jämna ut underlaget och skapa en stabil grund för efterföljande ytbehandling. Den kan även användas som murbruk för invändig murning av återbrukat tegel, obränt och bränt tegel, lättklinker, lättbetong eller andra murblock.
Reclay Fine 0–1 mm är den finare lerputsen som appliceras som avslutande skikt ovanpå den grövre grundputsen. Ytan kan bearbetas till önskad struktur och användas som färdig yta eller utgöra underlag för fortsatt ytbehandling. Till skillnad fån våra ytputser från UKU finns denna endast i en kulör, ”Swedish Brown”.
Produkterna levereras som torrbruk och blandas med vatten på arbetsplatsen.
Leran torkar - den härdar inte
Det som gör obränd lera speciell är att materialet torkar istället för att härda kemiskt. Genom att tillsätta vatten kan leran därför återfuktas och bearbetas på nytt.
Det ger stora praktiska fördelar under arbetet. En yta kan återfuktas och bearbetas även efter att putsen har torkat och överblivet material behöver inte automatiskt bli avfall.
Men egenskapen är kanske ännu viktigare ur ett längre perspektiv: lerans bindning är reversibel. Materialet har därför potential att återföras till ett nytt kretslopp istället för att förbrukas permanent i byggnaden – Det är cirkularitet inbyggd i själva materialet.
Naturlig fuktbuffring
Lera har en mycket god förmåga att ta upp fukt när luftfuktigheten ökar och avge den igen när luften blir torrare. En putsad leryta kan därför fungera som en naturlig fuktbuffert och bidra till att jämna ut variationerna i inomhusmiljön.
Här spelar mängden lera roll. Ett uppbyggt lerputssystem ger betydligt mer aktiv lermassa än enbart ett tunt ytskikt och gör det möjligt att dra större nytta av materialets naturliga egenskaper.
Lerputs är därför mer än ett ytskikt – det är en del av byggnadens funktion.
För både renovering och nyproduktion
Reclay lerputs är utvecklad för invändig putsning och kan användas i såväl renovering som nyproduktion.
Systemet lämpar sig särskilt väl där man vill bygga med diffusionsöppna mineraliska material och skapa konstruktioner där materialen kan samverka med byggnadens naturliga fukttransport.
Beroende på underlag och konstruktion kan Reclay användas på exempelvis murverk, betong och olika typer av skivmaterial. På underlag med sämre vidhäftning kan putsbärare eller annan mekanisk förankring behövas.
Reclay kan även kombineras med andra produkter inom Brukspecialistens lersortiment för att skapa kompletta väggsystem.
Läs mer om olika vägguppbyggnader med lera nedan:
Produktinfo: Reclay Base 0-4 mm
Grund- och utstockningsputs samt murbruk
Reclay Base är den grövre putsen i systemet och används för att bygga upp putsens grundskikt. Den grövre ballasten gör det möjligt att arbeta med större skikttjocklekar och skapa ett jämnt och stabilt underlag inför nästa putsskikt.
Fraktion: 0–4 mm
Förpackning: 20 kg
Användning: Invändig grund- och utstockningsputs samt murbruk för invändig murning.
Ytbehandling: Efter uttorkning färdigställs ytan med Reclay Fine eller annan lämplig lerbaserad ytputs.
Produktinfo: Reclay Fine 0-1 mm
Finputs för avslutande putsskikt
Reclay Fine används som det finare skiktet ovanpå Reclay Base. Den finare ballasten ger möjlighet att skapa en jämnare putsad yta med den naturliga variation och struktur som kännetecknar lerputs.
Fraktion: 0–1 mm
Förpackning: 20 kg
Användning: Invändig finputs
Ytbehandling: Kan bearbetas till önskad struktur eller användas som underlag för annan lerbaserad ytfinish.
Applicering: För hand eller med lämplig putsmaskin.
Behöver du hjälp att hitta rätt?
Kontakta oss för materialval, projektråd och frågor om produkter.
Redan kund?
Gå vidare till produktförsäljning och webbshop för sortiment, lagersaldo och beställning.